Svetovanje
Svetovalni delavci vodijo individualne razgovore z mladostniki in svetovalno-terapevtske pogovore s starši, poleg tega organizirajo roditeljske sestanke za starše, na katerih izvedejo predavanje s takrat aktualno vsebino in komunicirajo z zunanjimi inštitucijami.
Za mladostnike
Svetovalni delavci izvajajo redne razgovore z vsemi mladostniki, ki so prišli v vzgojni zavod. Psihologa po potrebi izvajata tudi diagnostične postopke. Delamo na tem, da mladostniki v zaupnosti lahko govorijo o svojih težavah in skupaj z njimi iščemo možne rešitve.
Za starše
Staršem poleg rednih obveščanj in izmenjave informacij ponujamo svetovalno-terapevtske razgovore in delavnice za starše. Pomembno je, da starše pripravimo na ponovno vrnitev mladostnika v domače okolje.
Za svetovalne delavce CSD
Svetovalni delavci iz centrov za socialno delo se obračajo na svetovalno službo, ko gre za oglede in sprejeme v vzgojni zavod.
Socialna delavka in psihologa dajejo tudi informacije glede funkcioniranja mladostnikov v času bivanja v zavodu, sklicujejo timske sestanke itd.
»Menimo, da se da veliko težav rešiti s pogovori. Vseh sicer ne, pogosto je treba po razgovoru tudi kaj narediti. V začetku pa je pogovor pomemben zato, da težavo lažje in bolje vidimo, da sprostimo napetost, ki jo z zadrževanjem v sebi kopičimo.«
»Potrebno se je zavedati, da vaš mladostnik pride po končanem bivanju v zavodu domov. V staro okolje, v staro družbo, k staršem, ki enako obravnavate svojega mladostnika kot prej otroka … TREBA JE NAREDITI NEKAJ VEČ!«
Razgovori s starši – najpogostejša vprašanja
- kakšen je dober starš
- kako postaviti mejo svojemu otroku / mladostniku
- kako se dogovarjati o uri
- kako se postaviti zase
- kako se soočiti z oddajo v zavod
- kako preživljati vikende
- kako ravnati, ko se mladostnik sooča z drogo
- kako se uskladiti s svojim partnerjem v odnosu do otroka / mladostnika
- komunikacija v družini
- občutki krivde
- kako prepoznati uživanje drog